Baterie do laptopa naturalnie zużywają się po kilku latach od zakupu. Dlatego prędzej czy później każdy użytkownik komputera przenośnego będzie zmuszony do wymiany baterii w laptopie. W związku z tym, jak się do tego zabrać oraz czy wymiana baterii w laptopie jest trudna? Zakup nowej baterii należy zacząć od: sprawdzenia oznaczenia z poprzedniego akumulatora i/lub modelu laptopa. Kolejno upewnić się, że napięcie w nowej baterii będzie takie samo, jak w starej. Na końcu wystarczy zdecydować się na konkretną pojemność baterii.

To właśnie w tym poradniku szczegółowo przeprowadzimy Cię przez dobór odpowiedniej baterii do laptopa. Następnie znajdziesz krótką i uniwersalną instrukcję na temat tego, jak wymienić baterię w laptopie.

Jaka bateria do laptopa?

Kupując nową baterię do laptopa, stoimy przed sporym wyborem. Sprawdź ofertę baterii do laptopa w Krzymark. Tak więc, jak wybrać najlepszą baterię do laptopa? Otóż bateria do laptopa powinna być dokładnie odwzorowana i idealnie pasować po włożeniu do gniazda laptopa. Tutaj nie ma miejsca na żadne luzy czy spontaniczne wybranie baterii.

Kolejną kwestią jest rodzaj ogniw zastosowanych w baterii. W przypadku kupna oryginalnej baterii nie ma to większego znaczenia. Jednak przy zakupie zamiennika już trzeba o tym pamiętać. Ogniwa powinny być wysokiej jakości, żeby móc osiągać jak najlepsze efekty. Oprócz tego niektórzy producenci zamienników oferują tzw. baterie premium. Te baterie charakteryzują się tym, że posiadają ogniwa znanych producentów takich jak: Samsung lub Panasonic. Następnie nasza uwaga powinna powędrować w kierunku baterii posiadającej liczne certyfikaty oraz zabezpieczenia. Do najważniejszych należą: zabezpieczenie przed głębokim rozładowaniem, przegrzaniem, przeładowaniem oraz przepięciem.

Ostatnim punktem są właściwości baterii, m.in. napięcie i pojemność. Przy wyborze ważne jest, żeby napięcie starej i nowej baterii było takie samo. Inaczej jest jednak w przypadku pojemności. Większa pojemność baterii zdecydowanie wydłuża czas pracy na akumulatorze. Taką wydajność można zwiększyć nawet dwa razy. Oprócz tego trzeba pamiętać, że baterie o zwiększonej pojemności mają większe gabaryty. Niektóre są po prostu szersze i wystają poza ramy laptopa, a niektóre są grubsze. Druga opcja jest zdecydowanie bardziej pożądaną. Dlaczego? Otóż dzięki grubszej podstawie, laptop unosi się na wysokość kilku centymetrów. Dzięki temu bateria ze zwiększoną pojemnością poprawia przepływ powietrza, obniżając tym samym wewnętrzną temperaturę w laptopie.

Jaka bateria do laptopa

Jak dobrać baterię do laptopa?

Dobór odpowiedniej baterii do laptopa jest prosty. Wystarczy zapamiętać kilka parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę.  Zatem jak dobrać baterię do laptopa?

 • Krok 1: Oznaczenie baterii — Dobierając odpowiednią baterię do laptopa, należy najpierw sprawdzić jej oznaczenie. Takie oznaczenie znajduje się na naklejce znamionowej przyklejonej bezpośrednio na baterii. Producenci zapisują oznaczenia naprawdę różnie. Można znaleźć sam symbol baterii lub poprzedzony frazą: Model, Part Number, Battery Pack, Type itd.

W dodatku — dla pewności — przed zakupem nowej baterii warto również sprawdzić model naszego laptopa. W tym celu wystarczy wpisać w lupkę „Informacje o systemie” i wyszukać interesującą nas wzmiankę o modelu. Ten sposób jest szczególnie przydatny także wtedy, gdy nie można odczytać oznaczenia z poprzedniej, oryginalnej baterii.

 • Krok 2: Napięcie baterii — Napięcie nowej baterii musi być koniecznie takie samo jak starej. Wybór jest dość prosty, ponieważ najczęściej występują dwa główne napięcia baterii. Kompatybilne napięcia 8 V i 11.1 V oraz 14.4 V i 14.8 V, które też są ze sobą tożsame. Napięcie baterii wraz z oznaczeniem sprawdza się na naklejce znamionowej.

Uwaga! Niekiedy ten sam model baterii może występować w dwóch różnych napięciach. Baterii z napięciem niższym 10.8 V lub wyższym 14.4 V nie można stosować zamiennie.

 • Krok 3: Pojemność baterii — Najczęściej spotykana pojemność baterii to 4400 mAh. Ponieważ większość oryginalnych baterii charakteryzuje się taką pojemnością. Jednak co zrobić, gdy czas pracy takiej baterii jest niewystarczający? To proste! Wystarczy zdecydować się na baterię o zwiększonej pojemności. Obowiązuje następująca zasada — im większa pojemność, tym dłuższy czas pracy i większa żywotność I tak kupując baterię o pojemności 8800 mAh można korzystać z laptopa nawet dwa razy dłużej niż normalnie. Brzmi kusząco?

Zobacz parametry przykładowo w baterii do laptopa Dell – kliknij.

Jak dobrać baterię do laptopa

Jak wymienić baterię w laptopie? – Instrukcja

Jeśli bateria do laptopa jest już odpowiednio dobrana, można przejść do jej wymiany. Aby poprawnie wymienić baterię w laptopie należy:

 1. Wyłącz laptopa i odłącz go od zasilania.
 2. Odwróć laptopa do góry nogami tak, żebyś miał swobodny dostęp do komory baterii.
 3. Następnie przesuń zatrzaski lub odkręć śruby mocujące i wyjmij baterię z laptopa.
 4. Upewnij się, że nowa bateria jest taka sama, jak stara. Najłatwiej zrobić to porównując oznaczenia z baterii.
 5. Sprawdź styki zarówno w baterii, jak i w laptopie. Pamiętaj, że muszą one być czyste i nieutlenione. Najlepiej przetrzyj je suchą lub lekko wilgotną szmatką. Poczekaj, aż wszystko wyschnie.
 6. Kolejno włóż nową baterię do komory. Jeżeli bateria jest prawidłowo zainstalowana, pojawi się charakterystyczne kliknięcie zatrzasków. Oznacza to, że bateria pasuje i znalazła się na swoim miejscu.
 7. Na końcu uruchom laptop, podłącz go do sieci i zobacz, czy wszystko działa, jak należy.

Wymiana wbudowanej baterii w laptopie – instrukcja

Wymiana zewnętrznej baterii nie jest zbytnio skomplikowana. Wystarczy tylko wyciągnąć starą baterię i zamienić ją na nową. Schody zaczynają się dopiero w przypadku laptopów z wbudowaną baterią. Jak zatem wygląda wymiana wbudowanej baterii w laptopie?

 1. Przygotuj sobie wygodne stanowisko pracy, np. biurko, stół.
 2. Wyłącz laptopa i odłącz go od zasilania.
 3. Odwróć laptopa i połóż go na płaskim i stabilnym podłożu.
 4. Następnie zdejmij tylną obudowę laptopa. W tym celu wystarczy tylko odkręcić śrubki montażowe i delikatnie podważyć klapę.
 5. Wyciągnij starą baterię z laptopa. W niektórych modelach laptopów należy najpierw odłączyć baterię.
 6. Upewnij się, że nowa bateria jest kompatybilna z laptopem i zamontuj nową baterię.
 7. Na końcu przykręć dolną obudowę z powrotem.

Podsumowanie

Pomimo najlepszych starań i dbania o baterię laptopa, te po pewnym czasie odmawiają posłuszeństwa. Wówczas jesteśmy zmuszeni do zakupu nowej baterii. Jednak nie ma się czym przejmować. Ponieważ dzięki temu poradnikowi już wiesz, jak odpowiednio dobrać baterię do Twojego laptopa. W dodatku wiesz już na czym polega wymiana baterii w laptopie bez względu na to czy jest to zewnętrzna, czy też wbudowana bateria.

Chcesz wiedzieć więcej? Pamiętaj, że jesteśmy tu dla Ciebie. W razie jakichkolwiek wątpliwości możesz skontaktować się z nami mailowo, telefonicznie lub napisać w komentarzu. Nasi specjaliści chętnie Ci pomogą i udzielą potrzebnych informacji. Nie czekaj — napisz.