Pulsoksymetr to urządzenie, za pomocą którego można zbadać saturację oraz tętno. To podstawowe wyposażenie szpitali, karetek, ale od niedawna także i domowych apteczek. Wśród tych ostatnich jednym z najbardziej popularnych jest pulsoksymetr napalcowy. Ten rodzaj szczególnie sprawdza się u pacjentów z chorobami układu oddechowego i układu krążenia. Od niedawna pulsoksymetr napalcowy pozwala również monitorować z domu stan zdrowia pacjentów z COVID-19. Przeczytaj ten artykuł, żeby dowiedzieć się, czym jest oraz jak działa.

Pulsoksymetr – co to jest?

Pulsoksymetr to niewielkie, elektroniczne urządzenie, które w sposób nieinwazyjny i bezbolesny mierzy saturację krwi, czyli poziom nasycenia krwi tlenem, oraz puls. Budowa pulsoksymetru napalcowego jest dość prosta. Całość składa się z głównego urządzenia oraz czujnika wielokrotnego użytku. Jest to przenośna wersja, która jest zasilana wymiennymi bateriami.

Przeczytaj artykuł Pulsoksymetr – jak czytać wyniki? a dowiesz się, jaka jest prawidłowa saturacja (SpO₂) oraz zakres tętna (RPbpm). Sprawdź kiedy można już mówić o niedotlenieniu, I w jakich przypadkach wynik może świadczyć o zagrożeniu zdrowia, a nawet życia pacjenta.

Dokładność pomiaru może być mniejsza na dużych wysokościach, a także jeśli paznokcie pomalowane są na ciemny kolor. Błąd pomiaru wynosi ok. 5% i dotyczy tylko sytuacji, w których saturacja jest naprawdę niska.

Pulsoksymetr napalcowy ze względu na swoje medyczne zastosowanie jest stale obecny w szpitalach i przychodniach medycznych. Świetnie sprawdza się również w warunkach domowych, dlatego że jest:

  • mały,
  • prosty w obsłudze,
  • niezbędny w trakcie tlenoterapii.

Pulsoksymetr – co to jest

Jak działa pulsoksymetr?

Pulsoksymetr najlepiej założyć na palec u ręki. W przypadku, gdy jest to niemożliwe, zakłada się na palec u nogi lub płatek ucha. U noworodków saturację mierzy się na stopie albo nadgarstku.

Pomiaru saturacji dokonuje się poprzez stopień, w jakim tkanki pochłaniają promieniowanie o dwóch różnych długościach fal:

  • czerwonej,
  • podczerwonej.

W zależności od tego, czy hemoglobina transportuje tlen, czy też nie, stopień pochłaniania przez nią długości fal jest różny. Pulsoksymetr podczas pomiaru uwzględnia stałą absorpcję i na podstawie różnic, jakie powstają w trakcie pochłaniania promieniowania przez hemoglobinę, ustala prawidłową wartość nasycenia krwi tlenem. Wynik końcowy wyświetla się na czytelnym ekranie i jest on podawany w procentach. Oprócz tego, czujnik umieszczony w pulsoksymetrze, wykorzystuje sygnał pulsacyjny. Jest on wytwarzany w palcu przez krew tętniczą i służy to mierzenia aktualnego tętna.

Podsumowanie

Pulsoksymetr to wielofunkcyjne urządzenie, które służy m.in. do pomiaru poziomu natlenienia krwi oraz tętna. Szczególnie przydatny, jeśli chodzi o monitorowanie podstawowych funkcji życiowych organizmu każdego człowieka (w tym także niemowląt). Cały sposób działania tego urządzenia jest nieskomplikowany. W zasadzie wszystko ogranicza się do jednego czujnika wysyłającego fale o dwóch różnych długościach. Masz już w domu pulsoksymetr?