Bateria w laptopie umożliwia korzystanie z komputera osobistego nawet bez dostępu do źródła zasilania elektrycznego. Dzięki baterii można wygodnie pracować na laptopie dosłownie z każdego miejsca. Z tego względu bateria bez wątpienia jest ważnym elementem laptopa, o który trzeba dbać, żeby wydłużyć jego żywotność. Najlepszym na to sposobem jest sformatowanie baterii w laptopie od razu po zakupie. Przeczytaj, co należy zrobić, żeby poprawnie sformatować baterię do laptopa.

Formatowanie baterii w laptopie

Obecnie w laptopach stosuje się baterie litowo-jonowe (Li-ion). Kiedyś natomiast w laptopach stosowano m.in. baterie niklowo-kadmowe (Ni-Cd), które należało sformatować, żeby właśnie zapobiec utworzeniu się efektu pamięci. Proces formatowania lub inaczej zwany też formowania baterii w laptopie jest szczególnie przydatny, jeśli chodzi o starsze rodzaje akumulatorów. Te nowe baterie posiadają liczne zabezpieczenia, które chronią ogniwa przed uszkodzeniem i zapewniają ich sprawność.

Poprzez formatowanie, bateria zdobędzie pełną pojemność i wydłuży czas pracy laptopa na baterii. Zobacz, jak łatwo sformatować baterię w laptopie.

  1. Rozładuj całkowicie baterię.
  2. Najlepiej wyłącz laptopa, gdy ten poinformuje Cię, że bateria posiada ok. 5-10% energii.
  3. Następnie naładuj w pełni akumulator.
  4. Po naładowaniu baterii możesz zacząć normalnie korzystać z laptopa.
  5. Powtórz cykle rozładowywania i ładowania jeszcze kilkukrotnie.
  6. Na końcu pamiętaj, żeby średnio raz na miesiąc ponownie przeprowadzić proces formatowania baterii.

W sytuacji, gdy bateria nie została wcześniej w pełni rozładowana, może okazać się, że straciła swoją pojemność. Na szczęście ten problem da się rozwiązać. Wystarczy ponownie rozładować i w pełni naładować baterię.

Podsumowanie

Formatowanie lub formowanie baterii w laptopie to proces, który polega na całkowitym rozładowaniu baterii. A następnie na naładowaniu baterii w 100%. Dzięki temu uniknie się efektu pamięci, który może znacznie obniżyć pojemność akumulatora. Warto pamiętać, że formatowanie baterii w laptopie wydłuża żywotność, ale niestety nie zapobiega  zużywaniu baterii. Prędzej czy później wymiana baterii w laptopie będzie konieczna. Sprawdź jakie baterie do laptopów są dostępne w sklepie krzymark.pl.

A Ty, jak dbasz o baterię w laptopie?