Obecnie ozonowanie powinno przeprowadzać się nie tylko w mieszkaniu, ale także w lokalach użytku publicznego. To właśnie te miejsca (np. biura, sklepy, przedszkola, przychodnie, restauracje) sprzyjają rozwojowi wirusów, bakterii i grzybów. Dzięki regularnemu ozonowaniu pomieszczeń można skutecznie zdezynfekować powietrze i wszystkie powierzchnie znajdujące się wewnątrz pomieszczenia. Ozonator zabija szkodliwe drobnoustroje, które mogą rozwijać niebezpieczne choroby. W dodatku ozonowanie, w przeciwieństwie do chemicznych środków dezynfekujących, jest w zupełności bezpieczne. Warto zaopatrzyć się w ozonator i samu ozonować pomieszczenia. Powstaje tylko pytanie: jak często ozonować pomieszczenia, żeby było to jak najbardziej skuteczne? O tym w dzisiejszym artykule.

Ozonowanie domu

To, jak często przeprowadzać ozonowanie w domu, zależy od indywidualnych preferencji mieszkańców. Niekiedy (np. po remoncie) wystarczy jednokrotne lub dwukrotne ozonowanie. Natomiast dla osób zmagających się z alergią sezonową zabieg ten należy powtarzać, co kilka miesięcy. Dlaczego? Otóż dzięki ozonowaniu poprawi się jakość powietrza w domu i tym samym ułatwi to alergikom oddychanie. Jednakże warto rozważyć także opcję ozonowania mieszkania przynajmniej kilka razy w miesiącu. W ten sposób efekty ozonowania będą najbardziej zadowalające, a przede wszystkim trwałe. O tym, jak ozonować mieszkanie, dowiesz się z naszego innego artykułu – sprawdź.

Ozonowanie pomieszczeń biurowych

Biura to specyficzne miejsca, w których codziennie gromadzą i tłoczą się ludzie. Z tego względu teraz, a szczególnie w czasach pandemii, dezynfekowanie takich pomieszczeń stało się po prostu normą. Często w tym celu używany jest generator ozonu. Ponieważ dzięki niemu można oprócz powietrza oczyścić także powierzchnię wszystkich sprzętów biurowych, na których najczęściej gromadzą się szkodliwe mikroorganizmy. Jest duże prawdopodobieństwo, że regularne dezynfekowanie biur zmniejsza ryzyko zakażenia. To z kolei sprawia, że pracownicy nie przebywają na zwolnieniach lekarskich. Wręcz przeciwnie – są zdrowsi i wykonują swoje obowiązki z większym zaangażowaniem.

Ważne jest, żeby pamiętać o regularnym ozonowaniu biura lub firmy przynajmniej raz na tydzień. W przypadku biurowców dobrze jest przeprowadzić ozonowanie w weekend lub w godzinach nocnych, kiedy w biurze nie ma ludzi. Jeśli natomiast wyłączenie biura z użytkowania nie będzie możliwe, na czas ozonowania należy przenieść pracowników do innego pomieszczenia.

Ozonowanie restauracji

Każdy restaurator lub restauratorka zdaje sobie sprawę, jak ważne jest utrzymanie czystości w lokalu gastronomicznym. Częste wizyty różnych gości sprzyjają przenoszeniu się różnych bakterii i wirusów. Także zapachy wydostające się z kuchni podczas gotowania mogą negatywnie wpłynąć na receptory węchowe u ludzi. Najlepszym rozwiązaniem w zapobieganiu tym sytuacjom jest ozonowanie restauracji. Ozonowanie oczyszcza i odświeża powietrze, zapraszając gości aromatycznym zapachem świeżego jedzenia. Pozbywa się również grzybów, które łatwo namnażają się w lekko wilgotnym otoczeniu.

Ozonator w gastronomii można wykorzystać nie tylko do dezynfekcji powietrza, ale także i wody. Niektóre ozonatory wyposażone są dodatkowo w rurki, dzięki którym można dostarczyć ozon do trudno dostępnych miejsc, np. klimatyzacja. Można także włożyć te rurki do wody i wykorzystać ozonator jako prosty sposób dezynfekowania żywności lub naczyń. Wszystko ze względu na to, że ozon oprócz pochłaniania nieprzyjemnych zapachów, pozbywa się też wszelkich szkodliwych dla zdrowia substancji (w tym pestycydów).

Ozonowanie wnętrza restauracji warto zacząć przeprowadzać stopniowo, lecz systematycznie. Na początku można zacząć od ozonowania sali restauracyjnej, kuchni oraz magazynu przynajmniej raz w miesiącu. Później należy zwiększyć częstotliwość ozonowania do jednego zabiegu w tygodniu. Co ważne, pierwsze ozonowanie w restauracji będzie miało znacznie wydłużony czas. Dopiero kolejne dezynfekcje można odpowiednio skracać, dostosowując czas ozonowania do powierzchni lokalu. Ozonowanie restauracji zazwyczaj odbywa się w nocy, gdy jest ona zamknięta i nikt w niej nie przebywa.

Ozonowanie w służbie zdrowia

Przychodnie, szpitale, gabinety stomatologiczne, apteki – szczególnie w tych miejscach powinno być sterylnie czysto, żeby zapewnić jak największe bezpieczeństwo dla pacjentów i ich bliskich. Dlatego właśnie tak ważne jest cykliczne ozonowanie pomieszczeń w służbie zdrowia. Regularne stosowanie generatora ozonu usunie lub znacznie obniży poziom chorobotwórczych wirusów, bakterii, alergenów i grzybów we wdychanym powietrzu. W konsekwencji tego będąc u lekarza, spadnie ryzyko zarażenia się lub nabycia infekcji.

W dobie pandemii koronawirusa odkażanie przestrzeni w przychodniach i szpitalach nabrało jeszcze większego priorytetu. To właśnie dezynfekcja przez ozonowanie znacznie zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19. Warto wiedzieć, że wirus ten może w różnych zakamarkach przetrwać nawet do kilku dni. Z tego względu ozonowanie pomieszczeń w służbie zdrowia raz na tydzień to absolutne minimum. Najlepiej powtórzyć ten proces kilkukrotnie w ciągu jednego tygodnia. Ma to ogromne znaczenie, podczas gdy część społeczeństwa przechodzi chorobę bezobjawowo.

Podsumowanie

Jak widać korzystanie z ozonatorów ma bardzo wiele zalet. Dlatego też warto przeprowadzać ozonowanie nie tylko w domu, ale także we wszystkich placówkach i instytucjach publicznych, w których na co dzień przebywa bardzo dużo ludzi. To właśnie biura, restauracje czy ośrodki zdrowia należy regularnie ozonować, żeby zachować jak największą czystość oraz świeżość powietrza.

Na pytanie, jak często ozonować pomieszczenia, należy odpowiedzieć sobie indywidualnie. Wszystko zależy od osobistych potrzeb, preferencji, a przede wszystkim możliwości. Zaleca się jednak, żeby w większości przypadków przeprowadzać ozonowanie średnio raz w tygodniu i pamiętać o systematyczności.
Masz już ozonator w swoim domu lub biurze? Napisz, jak ozonowane powietrze wpłynęło na Twoje zdrowie i samopoczucie.