Ozonowanie mieszkania stało się popularną formą na szybką, skuteczną i bezpieczną dezynfekcję. Przy okazji dzięki ozonowaniu można odświeżyć i poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu. Dobry ozonator usuwa szkodliwe mikroorganizmy oraz nieprzyjemne zapachy. W tym artykule udowadniamy, że ozonowanie mieszkania może być tanie. Wystarczy, że kupisz ozonator do swojego domu – kliknij i zobacz jak wygląda jeden z popularnych generatorów ozonu dostępna w sklepie krzymark.pl. Przeczytaj, jak w kilku krokach skutecznie  i bezpiecznie ozonować mieszkanie.

Ozonowanie mieszkania – Krok po kroku

Krok 1 – Zakup wydajnego ozonatora. Otóż, żeby prawidłowo przeprowadzić proces ozonowania mieszkania, należy zaopatrzyć się w specjalny generator ozonu. Urządzenie zamienia dwuatomowe cząsteczki tlenu (O₂) w trójatomowe cząsteczki ozonu (O₃).

Krok 2 – Odpowiednie ustawienie ozonatora. Generator ozonu powinien stać blisko sufitu lub na jakimkolwiek podwyższeniu. Wszystko po to, żeby ozon (cięższy od powietrza) mógł być prawidłowo rozprowadzony po mieszkaniu. W celu doprowadzenia ozonu do różnych zakamarków można także podczas ozonowania włączyć wentylator.

Krok 3 – Przygotowanie mieszkania. Przed ozonowaniem należy zabezpieczyć kratki wentylacyjne oraz wszelkie ujścia, którymi ozon może wydostać się na zewnątrz. Uwaga! Należy pamiętać, że ozon w wysokim stężeniu jest szkodliwy. Dodatkowo warto owinąć niektóre sprzęty AGD i RTV folią w celu ich zabezpieczenia.

Krok 4 – Usunięcie przyczyny ozonowania mieszkania. Jeśli ozonowanie wykonuje się w celu pozbycia się konkretnego zapachu lub zarodników grzybów, należy najpierw pozbyć się ich przyczyny. Do tego przed ozonowaniem trzeba np. spryskać ściany preparatem antypleśniowym lub wyrzucić zalegające odpadki po jedzeniu. W przeciwnym razie problem będzie nawracał.

Krok 5 – Opuszczenie mieszkania. Jedną z najważniejszych kwestii podczas ozonowania jest to, żeby obowiązkowo opuścić mieszkanie. Ze sobą należy także zabrać zwierzęta oraz rośliny, które mogą być narażone na negatywne skutki niebezpiecznego stężenia O₃.

Krok 6 – Kontrola ozonowania. Proces ozonowania mieszkania powinien być stale kontrolowany. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, czy ozon nie ulatnia się na zewnątrz. Następnie należy skontrolować poziom stężenia ozonu. Dla prawidłowo wykonanej dezynfekcji stężenie ozonu powinno wynosić 1 g na 10 m³.

Krok 7 – Czas trwania ozonowania w mieszkaniu. Nie ma konkretnych ustaleń, ile czasu powinno trwać ozonowanie. Zakłada się, że w jednym pomieszczeniu powinno się przeprowadzać ozonowanie od 1 godziny do 1,5. W większych pomieszczeniach ozonowanie powinno trwać nawet do 2 godzin.

Krok 8 – Koniec procesu ozonowania. Po zakończeniu ozonowania mieszkania powinno się odczekać ok. 30 minut, zanim ponownie będzie można wejść do mieszkania. Po tym czasie stężenie ozonu w powietrzu zmniejszy się do bezpiecznego poziomu.

Jak często ozonować mieszkanie?

To, jak często ozonować mieszkanie zależy od indywidualnych potrzeb. W niektórych przypadkach wystarczy jedna lub dwie sesje ozonowania. Najczęściej pojedyncze ozonowanie mieszkania sprawdzi się świetnie u nowych lokatorów, którzy chcą pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Na przykład, jeśli chodzi o pozbycie się zapachu papierosów lub farb po remoncie jednorazowe ozonowanie mieszkania jest wystarczające. Natomiast w przypadku pozbycia się swędu spalenizny po pożarze konieczne będzie powtórzenie procesu ozonowania.

Jednak najbardziej zalecaną opcją jest to, żeby regularnie ozonować swoje mieszkanie. Standardowe ozonowanie mieszkania powinno powtarzać się, co tydzień. Dlaczego? Otóż w ten sposób na bieżąco można pozbyć się wszelkich bakterii, wirusów oraz przykrych zapachów. Z tego względu wiele osób mieszkających z dziećmi, osobami starszymi lub zwierzętami ceni sobie ten komfort, który daje im ozonator.

Podsumowanie

Ozonowanie mieszkania jest w 100% bezpieczne dla zdrowia. Wystarczy tylko zastosować się do zasad bezpieczeństwa i można samodzielnie używać generatora ozonu w swoim mieszkaniu. Pamiętaj, żeby bezwzględnie monitorować stan stężenia ozonu w powietrzu.

Kupując ozonator, warto zdecydować się na taki model, który posłuży przez wiele lat. Dzięki temu można w pełni cieszyć się funkcjonalnością takiego ozonatora. A Ty, za co cenisz ozonator powietrza? Co ile wykonujesz ozonowanie swojego mieszkania?