Twój laptop nie chce się uruchomić? Wyświetla się wyłącznie czarny ekran? Spokojnie – nie musi to oznaczać od razu konieczności zakupu nowego sprzętu. Mimo, że możliwości samodzielnej naprawy laptopa są bardzo ograniczone, to jednak dzięki kilku wskazówkom i sztuczkom możesz ponownie uruchomić laptopa. W tym poradniku przedstawimy kilka najczęstszych możliwych problemów oraz sposoby ich samodzielnego rozwiązania. Wypróbuj, zanim zaniesiesz urządzenie do producenta, sprzedawcy lub specjalisty.

1. Zepsuty ekran w laptopie

Wielu użytkowników często nie ma pojęcia, czy laptop faktycznie się nie uruchomił, czy też ekran jest po prostu czarny. Jeśli słychać odgłosy, takie jak dźwięk uruchamiania systemu Windows, szum wentylatorów, kontrolki w obudowie migają lub klawiatura jest podświetlona, należy podejrzewać, że problem występuje wyłącznie z ekranem. Jeśli zauważysz którąś z tych rzeczy, a ekran pozostaje czarny po uruchomieniu, podłącz urządzenie do monitora zewnętrznego. Do tego celu nadają się wszystkie kompatybilne ekrany, takie jak monitor do komputera stacjonarnego, projektor lub odpowiedni telewizor. Jeśli na ekranie pojawi się normalna zawartość (pulpit, ekran logowania) można spróbować popracować nad rozwiązywaniem problemu za pośrednictwem monitora zewnętrznego, na przykład spróbować przeinstalować sterowniki karty graficznej. Jednakże taki objaw świadczy niestety najczęściej o uszkodzeniu taśmy bądź matrycy i najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie naprawy urządzenia specjaliście.

2. Uszkodzony zasilacz laptopa

Czy trzeba kupić nowy zasilacz do laptopa? Kiedy laptop przestaje działać, wiele osób samodzielnie rozkręca laptopa i próbuje znaleźć przyczynę usterki. Jednak pierwszą rzeczą jaką należy sprawdzić jest zasilacz. Niewiele osób korzysta ze swojego laptopa stacjonarnie, urządzenie jest przeważnie w ciągłym ruchu, a ładowarka jest często noszona z laptopem. Gdy bateria laptopa się wyczerpie, a zasilacz nie zapewnia już niezbędnej mocy, komputer się nie uruchomi. Działanie ładowarki można sprawdzić poprzez obserwację diody LED na zasilaczu. Większość obecnych zasilaczy ma wbudowaną diodę elektroluminescencyjną, która pokazuje, czy ładowarka jest aktywna (zielona). Jeśli dioda LED nie świeci się, prawdopodobnie uszkodzony jest zasilacz. Nawet jeśli dioda zapali się w innym kolorze (np. czerwonym), może to oznaczać usterkę. Jeżeli dioda zasilacza świeci na zielono, a po naciśnięciu przycisku power, dioda gaśnie, oznacza to z reguły uszkodzenie płyty głównej, które powoduje zwarcie.

Dodatkowo w przypadku, gdy zasilacz nie posiada diody oraz widocznego uszkodzenia (np. przerwanie kabla), wówczas jedyną opcją na sprawdzenie czy zasilacz działa, jest użycie multimetru i dokonanie pomiaru. Jeżeli źródłem problemu okazał się zasilacz, polecam zapoznać się z naszym poradnikiem jak wybrać nowy zasilacz.

3. Rozładowana bateria laptopa

Jeśli zasilacz działa prawidłowo, problem może dotyczyć samej baterii. Uszkodzona bateria nie jest ładowana i w konsekwencji laptop nie działa. Jeśli możesz wyjąć baterię z laptopa, powinieneś to zrobić. Następnie naciśnij przycisk zasilania i przytrzymaj go przez kilka sekund. Po tej czynności włóż baterię z powrotem do laptopa i uruchom go ponownie. Jeśli ekran pozostaje czarny, bateria może być całkowicie rozładowana. W takim przypadku należy go naładować za pomocą zasilacza. Należy zawsze używać tylko odpowiedniego zasilacza. W przypadku przepięcia spowodowanego nieprawidłowym zasilaczem, bateria może ulec uszkodzeniu. Możesz też spróbować uruchomić laptop bez baterii, ale z podpiętym zasilaczem.

4. Zwróć uwagę na wszystkie dźwięki laptopa

Jeśli sprawdziłeś, czy problem nie dotyczy ekranu, zasilacza czy baterii, a laptop wciąż nie chce się uruchomić, powinieneś zwrócić uwagę na odgłosy, jakie laptop może wydawać podczas uruchamiania. Sygnały dźwiękowe to typowy znak, że BIOS działa. Listę sygnałów dźwiękowych systemu BIOS, które mogą pomóc w zidentyfikowaniu problemu można znaleźć w Internecie.

5. Sprawdź dysk twardy i pamięć RAM

Jeśli pomimo dokładnego sprawdzenia, Twój laptop nie uruchamia się, należy sprawdzić pamięć RAM oraz dysk twardy. Zarówno niewielkie upadki jak i niewłaściwy transport mogą uszkodzić dysk twardy lub pamięci RAM. Jeżeli Twój laptop posiada klapkę serwisową pamięci RAM i dysku twardego, możesz to zrobić w łatwy sposób. Jednakże jeżeli dostęp do podzespołów wymaga zdjęcia całej obudowy, musisz być bardzo ostrożny, ponieważ może się zdarzyć, że przypadkowo uszkodzisz laptopa jeszcze bardziej.

Zanim zaczniesz rozkręcać laptopa musisz najpierw wyjąć baterię i zasilacz. Następnie naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania przez kilka sekund. Zapewnia to rozładowanie prądu resztkowego. Dopiero wtedy powinieneś otwierać klapę serwisową lub obudowę. Najlepiej byłoby, gdybyś był uziemiony przed dotknięciem elementów elektrycznych laptopa. Wiele osób nieświadomie powoduje wyładowania elektrostatyczne, pomijając ten krok. Wyładowania elektrostatyczne mogą uszkodzić komponenty. Możesz łatwo uziemić się, dotykając najpierw uziemienia gniazdka lub grzejnika. Jeśli pomyślnie usunąłeś już klapkę serwisową, sprawdź, czy pamięć RAM i dysk twardy są prawidłowo włożone. Jeśli zauważysz jakiekolwiek obluzowanie, podłącz ponownie dysk twardy i pamięć RAM. Następnie zamknij klapkę serwisową, przykręć ją z powrotem i uruchom ponownie laptopa. Jeśli laptopa nie uruchamiał się właśnie z tego powodu, urządzenie powinno się teraz ponownie uruchomić. Warto pamiętać, że jeżeli ostrożnie otworzysz klapkę serwisową i jej nie uszkodzisz, to większość producentów nadal zachowuje gwarancję.

2 zielone kości pamięci RAM, dysk HDD, pomarańczowo-czarny wkrętak i 3 bity

Laptop nadal się nie uruchamia?

W wielu przypadkach możesz samodzielnie rozwiązać problemy z laptopem. Po sprawdzeniu wszystkich możliwych źródeł błędów i próbie ich wyeliminowania, ostatnim krokiem jest umówienie się na naprawę laptopa u specjalisty. Profesjonalna naprawa laptopa to szczegółowa kontrola urządzenia i wszystkich jego elementów. Z reguły usługa obejmuje początkowo diagnozę, która zazwyczaj jest odpłatna. Jeśli konieczne jest przeprowadzenie naprawy, koszt będzie się różnić w zależności od usterki.

Jakie są Twoje doświadczenia z laptopem, który nie chce się włączyć? Poradziłeś sobie sam czy musiałeś oddać laptopa do serwisu? A może znasz jeszcze inne sposoby na takie sytuacje?