Lampy do paznokci zagościły na dobre w naszych domach. Posiadanie własnej lampy UV niesie ze sobą wiele zalet. Możesz dzięki niej zaoszczędzić na usłudze, poćwiczyć swoje umiejętności, a nawet rozpocząć własny biznes. Zastanawiasz się jednak, jak właściwie wybrać lampę? Jakie parametry są ważne? Lepiej wziąć taką z żarówką czy może światłami LED? Jaką powinna mieć moc? W tym artykule dowiesz się, jaką lampę kupić, aby sprostała wszystkim Twoim wymaganiom. Kliknij i zobacz lampy do paznokci, które możesz mieć w 24h.

Dobra lampa do paznokci – 8 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę

Lampy do paznokci oferują wiele przydatnych funkcji. Znajdziesz wśród nich sensor ruchu,  Low Heat Mode czy fukncję Double Power. Lampy do paznokci mogą również być sprzedawane z dodatkowymi akcesoriami. Możesz spotkać się z zestawami do manicure, z frezarkami czy nawet lakierami i wyposażeniem na start. Szeroka oferta tego typu sprzętu przyprawia Cię o zawrót głowy? Pozwól, że pomożemy Ci zdecydować się na konkretną lampę. Koniecznie zwróć uwagę na poniższe funkcje oraz parametry, aby wybrać idealną dla siebie.

1. Ile wat powinna mieć lampa do paznokci?

Minimalna moc lampy do paznokci to 24W. W sprzedaży dostępne są również lampy o mniejszej mocy. Mimo, że są w stanie utwardzić lakier czy żel, proces ten może okazać się zawodny i żmudny. 24W- 36W jest mocą potrzebną do prawidłowego utwardzenia lakierów hybrydowych i żeli. Jeśli masz problem z wyborem mocy urządzenia, w sprzedaży dostępne są lampy Double Power. Pozwalają on na wybór amperażu, tak jak dostępna u nas lampa GAT (57e4). Lampy o większej ilości wat (od 70W) nadają się również do salonów kosmetycznych, gdzie są częściej wykorzystywane. Do takiego celu świetnie sprawdzi się nasza lampa SUNNAIL (57e3).

2. Rodzaj źródła światła lampy UV – który będzie lepszy?

Na rynku dostępne są trzy rodzaje lamp do paznokci – z żarówkami UV, lampy UV/LED oraz lampy LED.

Lampa UV / LED Lampa UV Lampa LED
Długa żywotność (około 30 000 – 50 000 godzin pracy) Mniej żywotne (czas żarówki pracy to około 500-600h) Długa żywotność (około 50 000 godzin pracy)
Krótszy czas naświetlania (1-2 minuty) Dłuższy czas naświetlania (2-3 minuty) Krótszy czas naświetlania (1-2 minuty)
Energooszczędne Zużywają większą ilość energii Energooszczędne
Brak możliwości wymiany lampek (gdy przepali się jedna, reszta nadal będzie działać) Możliwość wymiany żarówek Brak możliwości wymiany lampek (gdy przepali się jedna, reszta nadal będzie działać)
Łączy w sobie 2 długości światła – LED (365 nm) i UV (405 nm) – utwardza więc zarówno żele jak i hybrydy Nadaje się do żeli i hybryd Lepiej sprawdzi się do lakierów hybrydowych, ale nie żeli
Nie nagrzewa się Emituje ciepło Nie nagrzewa się

Jak widać, najlepszą opcją będzie lampa UV/LED. Jest mniej problematyczna, ponieważ nie produkuje ciepła oraz może pracować nawet, gdy któraś z diod się przepali. Nie generuje też dodatkowych wydatków. Nie musisz martwić się o kupno, na przykład dodatkowych żarówek. Lampa UV/LED jest również wszechstronna. Pozwoli Ci utwardzić zarówno żele, jak i hybrydy.

3. Jaka konstrukcja lampy UV będzie najlepsza?

Na rynku dostępne są powszechnie dwa rodzaje konstrukcji lamp do paznokci:

  • Lampa „otwarta” (mostek) –taka lampa jest zabudowana z trzech stron – od góry i po dwóch bokach. Mimo swojego eleganckiego wyglądu, nie będzie tak wydajna jak lampa zamknięta. Emitowane przez nią światło „ucieknie” przez otwarte przestrzenie i możesz mieć problem z równomiernym i szybkim utwardzeniem powierzchni paznokcia.
  • Lampa „zamknięta” (budka) – jest to lampa zabudowana z czterech stron, posiadająca otwarty tylko jeden bok potrzebny na włożenie ręki. Taka konstrukcja lampy pozwala zablokować promienie UV przed wydostaniem się na zewnątrz. Lampy zamknięte mogą mieć również wnętrze wykonane z odbijającego światło materiału. Taki dodatek pozwoli szybciej i dokładniej utwardzić żele czy hybrydy. Przydatną funkcją niektórych lamp o takiej konstrukcji jest możliwość zdejmowania podstawki lub jej wysuwanie. Pozwala to na robienie nie tylko manicure, ale również pedicure.

4. Ilość diod i ich rozmieszczenie w lampach do paznokci

Im więcej diod w lampach LED lub UV LED, tym lepsze i bardziej równomierne utwardzenie płytki. Zwróć również uwagę na ich rozkład wewnątrz urządzenia. Najlepiej, żeby diody znajdowały się nie tylko na górze, ale również na ściankach bocznych. Pozwoli to na naświetlanie każdego milimetra żelu oraz hybrydy w tym samym czasie.

5. Tryby pracy oraz sensor ruchu w lampach UV

Większość lamp oferuje kilka czasów nagrzewania. Zwykle jest to od 3 do 6 trybów z timerem od 5 do 120 sekund. Możesz dzięki temu dopasować czas naświetlania do konkretnego żelu lub lakieru. Przydatną funkcją w lampach do paznokci jest czujnik ruchu. Uruchomi on lampę, gdy włożysz pod nią rękę. Urządzenie samoczynnie wyłączy naświetlanie po określonym czasie (około 99-120s)  – możesz więc zapomnieć o ręcznym ustawianiu timera.

Część lamp posiada również wyświetlacz, który pokazuje czas pozostały do końca nagrzewania. Usprawni Ci on pracę. Przyda się gdy, np. będziesz chciała w międzyczasie przygotowywać drugą dłoń klientki. Zawsze będziesz wiedzieć, ile masz na to czasu.

Srebrna lampa do paznokci

6. Funkcja Low Heat Mode w lampach do paznokci

Funkcja Low Heat Mode (lub Low Heat Function) będzie przydatna do utwardzania żeli wymagających dłuższego czasu zastygania bądź stopniowego nagrzewania. Żele i lakiery hybrydowe niektórych producentów mogą się nieestetycznie marszczyć, gdy są zbyt szybko podgrzewane. Z funkcją Low Heat Mode masz pewność, że taki problem nie wystąpi. Funkcja ta zmniejszy również uczucie pieczenia podczas utwardzania. Mocniejsze promieniowanie na początku zastygania żelu powoduje intensywny ruch jego cząsteczek. Cząsteczki uderzają w płytkę paznokcia wywołując pieczenie. Z Low Heat ich początkowy ruch będzie mniej energiczny, co zniweluje to niemiłe uczucie.

7. Funkcja Double Power w lampach do paznokci

Lampy z funkcją Double Power dają wybór między dwiema mocami urządzenia. Dzięki tej opcji możesz jednym kliknięciem zwiększyć moc lampy. Na przykład lampa o mocy 24W może osiągnąć 48W, a lampa 54W aż 80W. Spowoduje to krótszy czas utwardzania. Jest to funkcja idealna, jeśli chcesz na szybko poprawić niedociągnięcie albo robisz paznokcie w pośpiechu.

8. Suszarka w lampach do paznokci

Niektóre lampy UV mają wbudowaną suszarkę do paznokci. Pozwala ona lekko schładzać utwardzane żele. Z pomocą nawiewu powietrza, możesz również znacznie przyspieszyć suszenie zwykłych lakierów niewymagających światła UV.

Lampa do paznokci GAT z sensorem ruchu, zdejmowaną podstawą
Lampa do paznokci z sensorem ruchu i zdejmowaną podstawą – Zobacz

Jakie akcesoria przydadzą się do manicure lampą UV?

  • Frezarka do paznokci

Dzięki frezarce pozbędziesz się niechcianego naskórka wokół paznokci oraz  zapewnisz żelom budującym odpowiedni kształt bez użycia pilniczka. Urządzenie to pomoże Ci także zetrzeć stary lakier oraz żel przed aplikacją nowego. Frezarka do paznokci pozwoli ci zaoszczędzić sporo czasu – jest to dużo szybsza alternatywa dla zwykłego ścierania. Za standardową frezarkę o małej mocy zapłacisz już około 30zł. Sprzęt o większej szybkości obrotowej, ze zmianą kierunku ruchu końcówki oraz frezami to koszt od 60zł. Jeśli planujesz zakup lampy razem z frezarką, koniecznie sprawdź oferty na krzymark.pl.
Chcesz wiedzieć więcej o frezarkach do paznokci? – Przeczytaj Jaka frezarka do paznokci będzie najlepsza?

  • Zestaw do manicure

Dodatkowy zestaw manicure przyda Ci się do pielęgnacji paznokci i skórek. Jego elementy posłużą do skrócenia paznokci czy odsunięcia skórek. Taki zestaw koniecznie powinien zawierać nożyczki, cążki, pilniczki oraz radełko i wycinak do skórek. W skład części zestawów mogą również wchodzić dodatkowe przyrządy do pielęgnacji brwi, np. pęsety czy specjalne nożyczki.

lampa do paznokci UV i zestaw do manicure

  • Lakiery do paznokci, żele i podobne akcesoria

Niekiedy sprzedawcy lamp oferują  dodatkowy zestaw startowy składający się z lakierów, żeli oraz innych akcesoriów do paznokci (patyczków, wacików, naklejek, itp.). Możesz dzięki nim od razu rozpocząć pracę z lampą. Pamiętaj jednak, że warto sprawdzić markę dodawanych lakierów i poczytać opinie na ich temat. Lakiery lub żele dołączane do lampy mogą okazać się wątpliwej jakości lub być nieodpowiednie dla początkujących.

Dłoń z pomalowanymi paznokciami

Ile kosztuje lampa do paznokci?

Lampy do paznokci do 20zł

W tej kategorii znajdziesz lampy określane jako „przenośne”. Są to lampy o małej mocy (około 9W)  oraz rozmiarach. Najczęściej mają konstrukcję otwartą. Lampę tego typu możesz zabrać ze sobą, na przykład na wakacje. Nie nadadzą się jednak do codziennego manicure, są bowiem zbyt słabe i praca z nimi może stać się długa i irytująca. Będą natomiast przydatne w sytuacjach awaryjnych.

Lampy do paznokci od 20zł do 40zł

Do 40zł kupisz podstawową lampę typu UV o mocy około 36W.  Niestety taka lampa nie będzie mieć dodatkowych funkcji, poza działaniem w trybie ciągłym i automatycznym wyłączaniem po określonym czasie (2-3 minuty). Taka lampa wydaje się być budżetową opcją, jednak musisz pamiętać, że może wymagać dodatkowych kosztów. Żarówki będą się przepalać i trzeba będzie wymieniać je na nowe. Koszt jednej to około 5-10zł.

Lampy do paznokci od 40 zł do 100zł

W tej kategorii znajdziesz lampy LED, UV/LED oraz bardziej zaawansowane lampy UV. Sprzęt w takim przedziale cenowym powinien posiadać timer, sensor ruchu, funkcję Low Heat Mode oraz Double Power z mocami 24/48W. Takie lampy będą idealne do użytku domowego, a czasem nawet i do salonów kosmetycznych.

Lampy do paznokci od 100zł

Lampy kosztujące powyżej 100zł będą wyróżniać się większą mocą, rozmiarem oraz posiadać dużo przydatnych funkcji. Moc takich urządzeń powinna wynosić co najmniej 80W. Idealnie sprawdzą się w salonach kosmetycznych. W tym przedziale cenowym możesz kupić także lampy z suszarką czy frezarką w zestawie.

Podsumowanie

Wybór lamp UV do paznokci jest szeroki. Ilość różnych parametrów może przytłaczać nie tylko początkujących stylistów paznokci. Najważniejszym kryterium podczas zakupu lampy do paznokci powinno być jej przeznaczenie. Zastanów się jakie funkcje i cechy są dla Ciebie najważniejsze. Pomyśl, do czego i jak często chcesz korzystać z lampy. Potrzebujesz jej do utwardzania lakierów hybrydowych, a może również żeli budujących? Manicure będziesz wykonywać tylko sobie, a może też innym osobom? Zwróć uwagę na moc urządzenia, konstrukcję i przydatne funkcje przed dokonaniem właściwego wyboru.