Miłośnicy wirtualnej rozrywki mogą cieszyć się konsolami do gier już ponad pół wieku. Ich historia rozpoczęła się już w latach siedemdziesiątych, kiedy to na rynku światowym zaczęły pojawiać się pierwsze edycje Magnavox Odyssey czy Nintendo. Do Polski konsole dotarły nieco później, bo w latach 90., czyli po zmianie systemu politycznego. Wtedy właśnie nasz rynek  otwierał się na towary importowe – w tym kultowego już Pegasusa – kliknij, zobacz i zamów.

Co to jest Pegasus ?

Historia Pegasusa

Pegasus to jedna z pierwszych konsol do gier dostępnych w Polsce. Swoją premierę miała w 1991r. Sprzedawana była również na terenie Bośni i Hercegowiny, Czech oraz w dawnej Jugosławii. Jest naszą „wersją” konsoli Nintendo Famicon. Na polski rynek sprowadził ją z Tajwanu sprzedawca jeansów – Marek Jutkiewicz (obecnie jeden z najbogatszych Polaków). Prostota obsługi i szeroka oferta gier pozwoliły Pegasusowi odnieść szybki sukces wśród młodszego pokolenia. Na bazarze można ją było kupić za 1,5mln starych złotych (około 150zł obecnie), a jej sprzedaż wyniosła ponad milion sztuk w ciągu trzech lat.

Polska lat 90. dopiero zaczynała dostosowywać się do wolnego  rynku. Aż do 1994r, nie było regulacji prawnych dotyczących prawa własnościowego. Właśnie z tego powodu kwitł handel kopiami różnych artykułów, w tym konsol do gier. Nintendo, nie przejmowało się jednak istnieniem Pegasusa – ich oryginalne produkty nie były nawet sprzedawane na terenie Polski, więc podróbki nie stanowiły konkurencji dla firmy.

Konsola Pegasus zakończyła swoją sprzedaż w 1997r. Do tej pory można kupić używane konsole Pegasus z kartridżami. Entuzjaści będą niestety musieli sięgnąć głębiej do swoich portfeli. Ceny oryginalnych Pegasusów mogą osiągać nawet 1000 zł! Tańszą alternatywą jest kupno nowej konsoli wzorowanej na Pegasusie. Ich ceny nie są wygórowane, a wrażenia, które zapewniają mogą równać się oryginałowi.

Konsola Pegasus z padami

Wersje konsoli Pegasus

Konsola Pegasus ma dwie wersje 8-bitowe: wcześniejsza MT777DX z bardziej kanciastymi padami, które można było przechowywać w slotach na bokach urządzenia oraz późniejsza IQ-502 z zaokrąglonymi padami i przyciskiem „EJECT” zamiast dźwigni do odłączania kartridżów z grami.

Pierwsze wersje Pegasusa posiadały procesor w postaci klona MOS 6502, taktowanie zegara na poziomie 37 MHz, „porywającą” rozdzielczość 256×240 oraz możliwość wyświetlania 64 kolorów (ale tylko 24 jednocześnie). Dzisiaj takie specyfikacje mogą wydawać się absurdalne, ale mowa tu o latach 90. Dla użytkowników był to po prostu szczyt technologii.

Wersja 16-bitowa, wydana już w roku 1997r., wzorowana była tym razem na konsoli Sega Mega Drive  i nosiła nazwę Power Pegasus. Nie cieszyła się jednak takim zainteresowaniem jak jej wcześniejsze wersje. Wynikało to głównie z pojawienia się większej konkurencji na rynku. Sprzedawano coraz więcej konsol innych producentów.

Jak grać na Pegasusie?

Konsolę Pegasus należy podłączyć przewodowo do telewizora. Gry na Pegasusa dostępne są na tzw. kartridżach, czyli nośnikach pamięci zawierających program komputerowy – grę.

Na oryginalnym Pegasusie można grać za pomocą kontrolerów podłączanych kablem 9-pin – w przeciwieństwie do oryginalnego Nintendo Famicon, gdzie kable kontrolerów były wbudowane w obudowę.

Do kontrolerów  obsługiwanych przez Pegasusa wlicza się zarówno standardowe kontrolery joystick, jak i pistolety świetlne (tzw. Light Gun) do grania, na przykład w uwielbiane „Kaczki”.

Gamepady przypominają zachodnią wersję urządzenia (w USA nazywaną NES, a nie Famicon). Oba kontrolery posiadają strzałki sterowania oraz 4 przyciski funkcyjne. W wersji MT777DX tylko  jeden pilot zaopatrzony jest w przycisk „SELECT” oraz „START” (należy go podłączyć do wejścia  oznaczonego jako pierwsze).

Pistolety świetlne działają tylko na telewizorach kineskopowych. Pistolety posiadają fotodiodę i soczewkę w lufie. W momencie przyciśnięcia spustu, na bardzo krótko (20 milisekund) pojawia się czarny ekran z jednym białym kwadratem pokrywającym się z celem. Dioda na pistolecie wyłapuje biały punkt i zalicza strzał. Jeśli pistolet nie znajdzie białego punktu (złe wycelowanie), strzał nie zostaje zaliczony. Takie rozwiązanie niestety nie działa na nowych telewizorach LED czy plazmowych przez różnice technologiczne.

Konsolę podłącza się zasilaczem do prądu, a grę wkłada do slotu, obrazkiem do przodu. Konsola gotowa do zabawy! Teraz możesz zaczynać rozgrywkę. Aby zakończyć zabawę, musisz przesunąć dźwignię lub nacisnąć przycisk „EJECT”, żeby usunąć kartridż.

Figurki z gry Mario Bros. Konsola Pegasus

Gry na Pegasusa

Na Pegasusa dostępne są kartridże z grami, które chwalą się, że posiadają do „168w1” czy nawet „999999w1” gier. W rzeczywistości na jednej karcie dostępnych jest kilkanaście, a reszta to ich lekkie przeróbki. Na Pegasusie możesz grać w takie niezapomniane gry jak Mario Bros., Duck Hunt, Tetris, Chip & Dale,  Ninja Turtles czy Contrę. Chwytliwymi kartami były składanki „Złota 4” oraz „Złota 5”.

„Złota 4” składała się z gier: Boomerang Kid, Soccer, Go Dizzy Go, Super Robin Hood. Natomiast w „Złotej 5” można znaleźć takie tytuły jak: Jaskiniowiec Wielki Nos złości się, Micro Machines,  Fantastyczne przygody Dizzy, Mistrz-Kaskader, Jaskiniowiec Wielki Nos.

Obecnie sprzedawane konsole „retro” mogą obsługiwać kardridże oraz gry wbudowane w konsolę. Wśród nich można znaleźć większość klasycznych gier 8 bit, w które gra się na Pegasusie.

Jak podłączyć konsolę Pegasus do nowego TV?

Do telewizora kineskopowego Pegasusa można było podłączyć na dwa sposoby – kablem antenowym RF oraz za pomocą kabla CINCH AV (Audio-Video). Niestety podłączenie do nowych telewizorów stanowi nieraz ciężki orzech do zgryzienia. Użycie pierwszej opcji w większości telewizorów nie jest możliwe. Spowodowane jest to problemami z kompatybilnością oraz zmianami technologicznymi na przestrzeni lat. Możesz spróbować uruchomić Pegasusa na swoim nowoczesnym telewizorze używając poniższych sposobów.

Jak podłączyć Pegasusa kablem CINCH?

Niektóre  telewizory do tej pory posiadają analogiczne wejście CINCH, do którego możesz podłączyć konsolę. Zwróć jednak uwagę na oznaczenia. Wejście na CINCH musi opisane jako “Composite”. Podłączenie w trybie “Component” spowoduje wyświetlanie mono (czarno-białe).

 1. Jeden koniec kabla podłącz do konsoli odpowiadającymi kolorami.
 2. Drugi koniec kabla podłącz do telewizora.
 3. Pamiętaj, aby zmienić źródło sygnału w menu telewizora. Po podłączeniu konsoli, na pilocie telewizora wciśnij przycisk „SOURCE” lub „INPUT”.
 4. Na telewizorze pokaże się okno wyboru. Za pomocą przycisków sterowania wybierz wejście, do którego została podłączona konsola. Informacja o nazwie złącza telewizora jest podana obok niego.
 5. Następnie zatwierdź przyciskiem „OK”.

Jak podłączyć Pegasusa za pomocą kabla AV do SCART?

 1. Końcówkę kabla ze złączami CINCH podłącz do konsoli odpowiadającymi kolorami.
 2. Końcówkę SCART podłącz do odbiornika.
 3. Zmień źródło sygnału na telewizorze, tak jak w sposobie wyżej.

Jak podłączyć Pegasusa za pomocą przejściówki AV do SCART?

Możesz spróbować podłączyć Pegasusa za pomocą przejściówki z AV do SCART z użyciem kabli AV. Wybierz przejściówkę z żeńskimi wejściami na CINCH oraz męskim wyjściem SCART.

 1. Jedną stronę kabla CINCH AV podłącz do konsoli, drugą natomiast do przejściówki.
 2. Końcówkę SCART podłącz do złącza telewizora.
 3. Ustaw źródło sygnału telewizora, za pomocą sposobu opisanego wyżej.

Jak podłączyć Pegasusa przejściówką AV do HDMI?

Do telewizora bez wejścia AV oraz SCART musisz dokupić przejściówkę z AV do HDMI. Przy zakupie zwróć uwagę na opisy wejść/wyjść. Często zdarza się, że przejściówki wyglądające tak samo czy nawet opisane tak samo, działają w różne strony. AV powinno być żeńskim wejściem („INPUT”), a HDMI żeńskim wyjściem („OUTPUT”).

 1. Podłącz przewód zasilania do przejściówki za pomocą odpowiedniego złącza (najczęściej jest to miniUSB).
 2. Podłącz zasilacz do prądu.
 3. Obustronny kabel AV CINCH podłącz odpowiadającymi kolorami z jednej strony do konsoli, a z drugiej do przejściówki.
 4. Jedną końcówkę przewodu HDMI podłącz do przejściówki, a drugą do telewizora.
 5. Zmień źródło sygnału telewizora.

Pegasus zajmuje szczególne miejsce w sercach wielu graczy lat 90. O Pegasusie marzyli prawie wszyscy – starsi, jak i młodsi. Godziny spędzone na grze z kolegami to dla niektórych definicja dzieciństwa. Teraz też możesz przenieść się do tamtych czasów. Podłącz swoją konsolę do telewizora i włączaj ulubioną grę! Będzie to Mario czy raczej Contra?

A ty jak wspominasz swoje chwile z tą konsolą? Czy może dopiero zaczynasz swoją przygodę z Pegasusem?