Obecnie prawie wszystkie urządzenia stają się „smart”. Nikogo nie powinny dziwić już smart czajniki, tostery czy lodówki, które można podłączyć do Internetu. Telewizory Smart dostępne są na rynku już od kilku lat, a ich wybór jest bardzo duży. Co jednak zrobić, jeśli nie chcesz pozbywać się starszego  sprzętu i jednocześnie mieć ulubione aplikacje internetowe na dużym ekranie ? Jest na to rada – możesz przemienić  swój telewizor w nowoczesne centrum rozrywki wykorzystując do tego kilka sprytnych gadżetów.

Co to jest Smart TV?

Telewizor Smart TV to odbiornik telewizyjny, który można połączyć z Internetem. Początkowo, telewizory Smart TV nie miały szerokich możliwości. Ich jedyną inteligentną funkcją była opcja korzystania z przeglądarki. Obecnie producenci oferują dużo więcej dodatkowych opcji, które czynią ze zwykłego telewizora, telewizor smart.

Telewizor  Smart TV jest bardziej funkcjonalny od starszych, „nieinteligentnych”  modeli. W telewizorze Smart TV można korzystać z aplikacji systemowych oraz pobranych samodzielnie przez sklep internetowy. Przy pomocy aplikacji można m.in.:

 • korzystać z serwisów streamingowych (Netflix, IPLA, YouTube i wiele innych)
 • przesyłać obraz z innego urządzenia na telewizor
 • korzystać z wyszukiwarki
 • grać w gry
 • sprawdzić pogodę
 • sprawdzić skrzynkę mailową
 • sterować inteligentnym asystentem.temna

Jaki TV BOX wybrać?

Większość telewizorów dostępnych na rynku to telewizory Smart TV. Jeśli jednak posiadasz starszy telewizor i nie chcesz kupować nowego, możesz go „unowocześnić” za pomocą TV BOX-a (przystawka Smart TV). Urządzenie to należy podłączyć do telewizora oraz do Internetu, żeby uzyskać dostęp do wielu inteligentnych funkcji.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie przystawki TV?

Procesor

Odpowiada za prawidłowe wykonywanie operacji i procesów przeliczeniowych. To od procesora zależy szybkość i wydajność urządzenia. Istotną sprawą przy wyborze przystawki  jest liczba rdzeni procesora. Kierować się trzeba tutaj zasadą, że im więcej, tym lepiej. Liczba rdzeni decyduje o tym, ile aplikacji może płynnie działać jednocześnie. W przypadku TVBoxów ilość rdzeni wynosi najczęściej od 2 do 6.

Wybierz przystawkę z procesorem o częstotliwości minimum 1,5 GHz. Taka częstotliwość pozwoli procesorowi wykonać 1,5 miliarda cykli podstawowych operacji  w ciągu sekundy.  Bardziej złożone polecenia muszą być wykonywane przez kilka takich cykli. Im większa częstotliwość, tym szybsze i płynniejsze działanie przystawki.

Pamięć RAM

Zawiera informacje o aktualnie działających programach i procesach systemu. Minimalna wartość RAM w przystawkach TV to 1GB. Od wartości pamięci RAM zależy nie tylko wydajność i szybkość,  ale również płynność i stabilność użytkowania. Im większa ilość RAM, tym lepsze działanie TV BOX-a. 2GB do 4GB RAMu wystarczą do płynnego korzystania z aplikacji streamingowych i przeglądania sieci. Modele z większą ilością pamięci RAM sprawdzą się, jeśli masz zamiar korzystać z bardziej wymagających gier i aplikacji (Facebook, Messenger, itp.).

System operacyjny

Najczęściej stosowanym systemem w SmartBoxach jest system Android TV w wersji  5.1 i wyższych. Jest to system opierający się na tym samym , który działa w telefonach czy tabletach Android. Wykorzystuje on jednak nakładkę graficzną, która dopasowuje układ kafelków aplikacji do ekranu telewizora. Nakładka zapewnia wygodne przemieszczanie się między aplikacjami. Niestety z AndroidTV, dostępna będzie tylko część aplikacji ze sklepie Google Play. Pobrać można jedynie aplikacje całkowicie dostosowane do SmartTV. Najlepiej wybrać system z jak najnowszym Androidem – 9.0 lub 10. Są one najlepiej dopasowane do użytkowania na telewizorze.

Przystawki występują również w podstawowej wersji Androida, ale z nakładką graficzną od producenta przystawki. Taki Android daje dostęp do całego sklepu internetowego Google Play. Trzeba natomiast pamiętać, że nie wszystkie z dostępnych aplikacji będą wspierane przez TV Box-a. Niektóre z aplikacji również mogą działać w lekko okrojonej wersji, np. z mniejszą maksymalną rozdzielczością.

Zwolennicy systemu iOS mogą zaopatrzyć się ma przystawkę Apple tvOS. System iOS pozwoli na korzystanie z zasobów AppleTV+ (aplikacje takie jak: Netflix, HBO GO i wiele innych) oraz innych programów.

Jak zrobić Smart Tv - Grafika Andnroid Nougat

Pamięć wbudowana

Pamięć wbudowana przechowuje aplikacje oraz pliki. Większość przystawek posiada pamięć wystarczającą do przechowywania podstawowych aplikacji. Jest to około 8-64GB. Im większa pamięć wbudowana, tym więcej aplikacji, filmów i obrazów można na niej przechowywać. Jeśli ilość pamięci nie będzie w stanie pomieścić Twoich plików, rozważ dokupienie zewnętrznego dysku lub karty SD w celu powiększenia wolnego miejsca.

Obraz

Większość przystawek jest w stanie streamować obraz w rozdzielczości 4K oraz obsługuje HDR. Część TVBoxów, może natomiast transmitować tylko w jakości  FULLHD . Jeśli posiadasz telewizor obsługujący rozdzielczość 4K, powinieneś zakupić odpowiednią przystawkę, która zapewni najlepszą możliwą rozdzielczość.

Zwróć również uwagę na standard kompresji wideo. Kompresja to metoda zapisu, którą stosuje się przy przesyłaniu filmów w sieci, żeby cały proces przebiegał sprawnie i aby zachować jak najlepszą jakość obrazu. Masz telewizor o rozdzielczości 4K? Lepiej wybierz przystawkę ze standardem H.265, a nie H.264. H.265 zachowa większą ilość detali i spowoduje mniejsze zniekształcenia obrazu.

Niektóre boxy nie pozwolą na odtwarzanie treści z pewnych aplikacji na ich najwyższych ustawieniach (np. w 4K).  Wynika to w głównej mierze z zastosowanego w przystawkach poziomu zabezpieczeń DRM. Poziom L1 jest najbardziej zaawansowanym i pozwala na oglądanie filmów w najwyższej rozdzielczości. Poziomy L2 i L3 ograniczają maksymalną rozdzielczość – czasami nawet do jakości SD (360p lub 480p)

Wejścia

 • HDMI – służy do podłączenia Boxa do telewizora za pomocą kabla.
 • USB – przyda się do podłączenia myszki czy klawiatury (również tych bezprzewodowych) oraz dysku zewnętrznego.  Koniecznie sprawdź ilość wejść USB, jeśli masz zamiar korzystać z większej ilości tego typu urządzeń.
 • Ethernet – umożliwia połączenie przystawki TV do Internetu za pomocą kabla sieciowego (nie przez WiFi). Zapewni najbardziej stabilne połączenie z siecią.
 • Slot SD lub MicroSD – pozwoli włożyć kartę SD i powiększyć pamięć urządzenia. Zwróć uwagę na maksymalną pojemność karty, jaką może obsługiwać przystawka smart.
 • AV – wejście Audio/Video, które służy do podłączenia przystawki do starszych telewizorów, które nie posiadają wejścia HDMI.
 • Audio Jack – umożliwia podłączenie przewodowych słuchawek z takim złączem.
 • SPDIF/TOSLINK– umożliwia przekazywanie dźwięku między urządzeniami. Złącze to może być wykorzystane, na przykład do podłączenia głośników.

Jak zrobić smart tv - Smartbox z opisami portów

Dodatkowe funkcje

 • Bluetooth – służy do przesyłania danych między urządzeniami. Dzięki modułowi Bluetooth będzie można sparować przystawkę z soundbarem, słuchawkami, pilotem czy innym bezprzewodowym urządzeniem.
 • Miracast – technologia umożliwiająca prezentowanie ekranu z urządzenia mobilnego (telefonu, tabletu, laptopa) na innym monitorze za pomocą aplikacji (Miracast lub Airplay). Treści są prezentowane na telewizorze, bez konieczności zapisywania ich w pamięci urządzenia. Funkcja ta jest przydatna, np. podczas przeglądania zdjęć.
  W sprzedaży dostępne są również urządzenia typu Miracast, które służą tylko do zdalnego przenoszenia obrazu i dźwięku, np. ze smartfona na ekran stacjonarny.  Nie są przystawkami, a bardziej mostami sieciowymi, które klonują ekran mobilny na TV.
 • DVB-T – są to dekodery telewizji naziemnej (standardowa telewizja) z funkcjonalnością Smart TV.

Akcesoria do Smart TV

Przystawka już wybrana? Jeśli tak, to teraz zastanów się jakie gadżety przydadzą się w Twoim nowym centrum rozrywki. Chcesz grać w gry, zaśpiewać karaoke, a może po prostu wygodnie wpisywać wyszukiwane wyrazy? Dobierz akcesoria, które jeszcze bardziej uprzyjemnią korzystanie ze SmartTV.

Warto wspomnieć, że czasami wszystkie akcesoria, która są Ci potrzebne (np. pilot, klawiatura i mikrofon), mogą zawierać się w jednym urządzeniu wielofunkcyjnym. Jeśli jednak potrzebujesz tylko jednego akcesorium, np. słuchawek czy głośnika, to spokojnie możesz się w niego zaopatrzyć osobno.

Klawiatura do Smart TV

Wpisywanie słów za pomocą pilota bez klawiatury może być niewygodne, a czasami nawet irytujące. Nie ma płynności wpisywania – każda litera musi być wybrana osobno. Niekiedy trzeba przeklikać całą długość klawiatury, żeby wybrać następny znak. Jeśli nie jesteś na to wystarczająco cierpliwy, dokup dodatkową klawiaturę do smart Tv. Większość klawiatur będzie kompatybilna nie tylko z komputerami, ale również ze Smart TV. Dostępne są klawiatury:

 • normalnej wielkości – takie jak do komputerów stacjonarnych, podłączane za pomocą kabla lub Bluetooth
 • normalnej wielkości z touchpadem
 • mini – mieści się w dłoni i pozwala na wygodne wpisywanie, również stojąc. Występują w kilku rodzajach. Dostępne są m.in.: z podświetleniem, z touchpadem czy z obiema tymi funkcjami jednocześnie.

Zwróć uwagę na sposób zasilania klawiatury. Do wyboru są klawiatury zasilane bateryjnie lub przez akumulator.

Gamepad do Smart TV

Jesteś miłośnikiem gier? Przyda Ci się gamepad. Dodatek ten połączysz z przystawką za pomocą kabla USB lub modułu Bluetooth. Kontrolery posiadają specjalne przyciski i joysticki, które uprzyjemnią  granie. Podczas zakupu gamepada zwróć uwagę na dodatkowe przyciski, np. do zmiany głośności, oraz układ przycisków.  Kontroler powinien również mieć ergonomiczną konstrukcję i dobrze leżeć w dłoni. Niektóre gamepady posiadają również specjalny uchwyt na smartfona , który na pewno przyda się fanom gier mobilnych.

Jak zrobić smart tv - gamepad do smart tv - para siedzi na kanapie i gra w grę

Pilot do Smart TV

Piloty do sterowania SmartBox-ów są najczęściej dodawane do urządzeń. Niestety większość z nich nie posiada, np.  klawiatury, przez co wyszukiwanie może być utrudnione. Warto dokupić pilot, który posiada więcej funkcji i ułatwi obsługę przystawki. Możesz wybrać m.in.:

 • Pilot z mikrofonem
 • Airmouse – pilot, który jest jednocześnie myszką. Ma typowe przyciski pilotów SmartBoxów i  dodatkowo posiada żyroskop. Działa podobnie do kontrolera ruchu konsol do gier, pokazując wskaźnik na ekranie.
 • Airmouse 3w1 – najbardziej funkcjonalny pilot, który posiada funkcję klawiatury oraz myszki w jednym. Niektóre modele mogą w występować również z wbudowanym mikrofonem do wyszukiwania głosowego oraz z podświetleniem.

Mikrofon do Smart TV

Najczęściej można spotkać się z mikrofonem wbudowanym w pilot. Można za jego pomocą korzystać z inteligentnego asystenta oraz wyszukiwać treści  głosowo.

Większość standardowych mikrofonów bezprzewodowych będzie działać z przystawką. Do podłączenia mikrofonu przewodowego potrzebne jest wejście Jack lub USB.

Dobry dodatkowy mikrofon sprawdzi się, gdy lubisz wyszukiwać głosowo. Mikrofony w pilotach czasami nie są w stanie wyłapać wszystkich dźwięków. Ułatwi to również korzystanie asystenta. Lubisz organizować karaoke i chcesz przenieść je na większy ekran? Zaopatrz się w specjalny mikrofon do karaoke, który podłączysz do smartboxa. Mikrofon do karaoke pozwoli na regulowanie siły głosu i basów, nada efekt echa lub zmieni modulację głosu.

Głośniki do Smart TV

Uwielbiasz słuchać oglądać koncerty oraz kanały muzyczne? Możesz to robić w jeszcze lepszej jakości dźwięku. Dokup zestaw stereo lub soundbar, który będzie działał z telewizorem.

Standardowe bezprzewodowe głośniki będą kompatybilne z przystawką TV (o ile obsługuje ona Bluetooth). Urządzenia przewodowe wymagają natomiast wejść audio (SPDIF Optical, Jack).

Słuchawki do Smart TV

Lubisz oglądać filmy lub grać nocą, ale nie chcesz przeszkadzać domownikom? Podłącz do TVBoxa  bezprzewodowe słuchawki. Do wyboru masz słuchawki douszne lub nauszne – wybierz te, z których najwygodniej Ci się korzysta.

Podsumowanie

Nie musisz kupować nowego telewizora, żeby korzystać z większości funkcji SmartTV. Wystarczy, że dokupisz przystawkę i ewentualnie kilka akcesoriów do niej. Zastanów się jakich funkcji potrzebujesz najbardziej. Możesz również obejrzeć parę recenzji interesujących Cię produktów i dokonać właściwego wyboru.