Kamera internetowa od zawsze stanowiła ważny element wyposażenia komputera. Wprowadzenie nauki online czy pracy zdalnej niejako wymusiły posiadanie kamery internetowej. Branie udziału w wideokonferencji albo nawet kontakt z bliskimi – wszystko to można osiągnąć za pomocą kamery internetowej. Przeczytaj, jak prawidłowo podłączyć kamerę internetową do komputera stacjonarnego lub do laptopa.

Jak podłączyć kamerę internetową do komputera stacjonarnego?

Podłączenie kamerki do komputera stacjonarnego jest bardzo łatwe. Jeśli jest to kamera internetowa na USB, to wystarczy tylko podpiąć kamerę pod odpowiednie porty w pececie. W dodatku większość oferowanych kamer internetowych działa w systemie Plug and Play, który eliminuje konieczność instalowania dodatkowych sterowników. Zobacz, jak w 5. krokach podłączyć kamerkę internetową do komputera stacjonarnego.

Instrukcja podłączenia kamery do komputera

  1. Sprawdź, jakie parametry ma Twoja kamera internetowa. Najprawdopodobniej jest to kamera internetowa z kablem USB. Jednak jeśli jest to kamera internetowa z mikrofonem, należy zwrócić uwagę na drugi kabel – minijack 3,5 mm.
  2. Podłącz kabel USB do komputera. Następnie podłącz kabel minijack. W komputerach stacjonarnych wejście minijack znajduje się z tyłu urządzenia i jest oznaczone grafiką mikrofonu oraz kolorem różowym.
  3. Po podłączeniu kamery na monitorze wyświetli się komunikat o automatycznym wykryciu nowego urządzenia – kamerki internetowej.
  4. Komputer automatycznie rozpocznie instalację kamery internetowej.
  5. Po zakończeniu instalacji pojawi się monit o tym, że instalacja przebiegła pomyślnie i kamerka internetowa jest gotowa do działania.

Biało szara kamera Logi

Jak podłączyć kamerę internetową do laptopa?

Niektóre laptopy nie posiadają wbudowanej kamery internetowej lub jakość nagrania nie spełnia oczekiwań. Aby temu zaradzić, należy zaopatrzyć się w zewnętrzną kamerę internetową do laptopa. Proces podłączania kamery internetowej do laptopa jest równie prosty, jak w przypadku podłączania kamerki do komputera stacjonarnego. Wszystko odbywa się na tej samej zasadzie. Nie wierzysz? Spójrz na naszą instrukcję podłączania kamery internetowej do laptopa.

Instrukcja podłączenia kamery do laptopa

  1. Sprawdź parametry kamery internetowej. Zwróć uwagę na kable, w jakie wyposażona jest kamera. Zazwyczaj jest to kabel USB i kabel minijack 3,5 mm z wejściem do mikrofonu.
  2. Podłącz kabel USB do laptopa, a następnie podłącz kabel minijack. W laptopach wejście minijack znajduje się na boku urządzenia i jest oznaczone ikoną mikrofonu.
  3. Po podłączeniu kamery na ekranie laptopa wyświetli się komunikat o automatycznym wykryciu nowego urządzenia – kamery internetowej.
  4. Laptop samoistnie rozpocznie instalację kamery internetowej.
  5. Po ukończeniu tego procesu pojawi się informacja o tym, że instalacja przebiegła pomyślnie i kamera internetowa jest gotowa do pracy.

Laptop z uruchomioną konferencją obok kubka

Jak sprawdzić czy kamera działa?

Po podłączeniu kamery internetowej warto sprawdzić, czy wszystkie kroki zostały wykonane poprawie i czy kamera rzeczywiście działa. W tym celu należy otworzyć aplikację „Aparat” (Windows 10) lub inny dowolny program korzystający z kamery internetowej, np. Skype lub Microsoft Teams. Następnie zrób kilka zdjęć lub nagraj filmik testowy. Dzięki temu dowiesz się, czy Twoja nowa kamera internetowa pracuje poprawnie.

Korzystasz z kamery wbudowanej czy zewnętrznej? Czy zewnętrzna kamera internetowa sprawdza się lepiej niż ta wbudowana w laptopie przez producenta ? Miałeś kiedykolwiek jakiś problem z kamerą internetową?