Tablet graficzny to nowoczesne, rozbudowane urządzanie służące do przenoszenia informacji na ekran monitora. Poprzez rozpoznawanie stopnia siły nacisku czy też kąta nachylenia piórka, sterowanie kursorem wkracza na zdecydowanie wyższy poziom. Tablet jest szczególnie potrzebny przy komputerowym tworzeniu grafik albo podczas profesjonalnej edycji zdjęć. Jednak jego funkcjonalność nie ogranicza się tylko do tego – tablet graficzny posiada masę innych zastosowań. Przeczytaj ten artykuł, żeby zobaczyć do czego jeszcze służy tablet graficzny. Oprócz tego dowiesz się, jak działa tablet graficzny i jak z niego korzystać.

Jak wygląda tablet graficzny?

Tablety graficzne to zazwyczaj prostokątna konstrukcja zróżnicowana pod względem wielkości. Na każdym tablecie umieszony jest obszar roboczy przeznaczony do faktycznej pracy. Oprócz tego w wielu modelach występują przyciski i/lub pokrętła funkcyjne. Warto dodać, że te przyciski można dowolnie skonfigurować, dostosowując je do swoich potrzeb. Ponadto do każdego tabletu graficznego dołączony jest specjalny rysik – inaczej zwany piórkiem. Przypomina on swoim kształtem klasyczny długopis. Niekiedy, tak jak w zwykłym ołówku, rysik zakończony jest gumką do wymazywania błędów.

Jak wygląda tablet graficzny

Jak działa tablet graficzny i do czego służy?

Tablet graficzny działa na zasadzie odwzorowywania i przenoszenia ruchów rysika na ekran monitora. Jest znacznie wygodniejszy i bardziej dokładny niż standardowa mysz. Dlaczego? Po pierwsze, obszar roboczy tabletu graficznego to mniejsza wersja ekranu, na którym się pracuje. Dlatego też sterowanie rysikiem w prawym dolnym rogu tabletu, odpowiada kierowaniu kursora w tym właśnie miejscu na ekranie monitora. Po drugie, w większości tabletów graficznych swoje działania można obserwować dopiero na monitorze. Jednak na rynku dostępne są tablety graficzne z kolorowym wyświetlaczem. Inaczej mówiąc – obszar roboczy nie jest już tylko obszarem roboczym, ale także ekranem, na którym wyświetla się bieżący projekt i dokonywane na nim zmiany. Dzięki temu widoczne jest więcej szczegółów. Wersję wirtualną można nadal wyświetlać i zapisywać na komputerze. W tym momencie warto dodać, że tablet graficzny bez problemu współpracuje z popularnymi systemami takimi jak: Windows, Mac Os, Linux oraz z tymi mniej rozpowszechnionymi.

Tablet graficzny to w gruncie rzeczy urządzenie wielofunkcyjne. Łączy w sobie zarówno tradycyjną kartkę i długopis, jak i współczesną technologię. Przez to właśnie tablet graficzny jest tak chętnie wykorzystywany przez profesjonalnych grafików, ilustratorów, inżynierów, projektantów czy fotografów. Ale czy tylko? Tablet graficzny przyda się także amatorom, zwykłym miłośnikom rysowania, a nawet i dzieciom dopiero odkrywającym swoje pasje. Za pomocą tabletu graficznego można stworzyć cyfrowe obrazy, rysunki, schematy, projekty przestrzenne, projekty CAD. Do tego dochodzi profesjonalna obróbka i retusz zdjęć, a także tworzenie kolorowych map myśli i notatek, które można zapisać np. w formacie DOC, DOCX, PDF. W dodatku – w zależności od upodobań użytkownika – można zainstalować dodatkowe oprogramowanie. Powstały i powstają nadal specjalne programy, które ułatwiają m.in. tworzenie grafik wektorowych, animacji 2D, projektowanie rzeźb 3D, edycję zdjęć albo rysowanie komiksów.

Jak działa tablet graficzny i do czego służy

Jak korzystać z tabletu graficznego?

Aby poprawnie zacząć korzystać z tabletu graficznego, wystarczy połączyć go z komputerem. Większość dostępnych tabletów łączy się za pomocą kabla, ale możliwe jest także połączenie bezprzewodowe przy użyciu Bluetooth. Następnie należy:

  1. Zainstalować sterowniki – samo sterowanie kursorem będzie działać od razu po podpięciu tabletu graficznego do komputera. Jednak niektóre funkcje, np. funkcja nacisku piórka, nie będzie działać bez zainstalowania sterowników. Aktualnie sterowniki można pobrać ze strony producenta tabletu graficznego lub zainstalować poprzez dołączoną do zestawu płytkę.
  2. Wejść w ustawienia tabletu graficznego – dostosować ustawienia dla osób praworęcznych lub leworęcznych.
  3. Przejść do ustawień rysika – w przypadku posiadania dwóch monitorów wygodniej jest przypisać piórko do jednego, głównego ekranu. Wtedy obszar roboczy nie obsługuje zbyt dużej powierzchni.

Teraz tablet graficzny całkowicie zastępuje mysz komputerową – kursor odwzorowuje na monitorze ruchy rysika. Ważne wskazówki:

    • Piórko umieszcza się bezpośrednio nad obszarem roboczym. Rysik nie musi dotykać żadnej powierzchni tabletu graficznego, żeby ruch kursora został przeniesiony na ekran komputera.
    • Dotknięcie rysikiem w obszar roboczy tabletu to normlane kliknięcie – takie samo, jak w przypadku klikania przyciskiem myszki komputerowej.
    • W ustawieniach można przypisać konkretne funkcje do przycisków funkcyjnych znajdujących się na tablecie lub rysiku. Może to być dowolny klawisz lub skrót klawiszowy.

Podsumowanie

Zastanawiałeś się jak działa tablet graficzny? Teraz posiadasz podstawowe informacje o wyglądzie, działaniu i zastosowaniu tabletu graficznego. Bez wątpienia jest to urządzenie, które – ze względu na swoja funkcjonalność – wykorzystuje coraz więcej osób. Być może na początku korzystanie z tabletu graficznego wydaje się nieco skomplikowane, jednak po czasie okazuje się, że taki sprzęt z łatwością można dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji. Jak wygląda Twoja przygoda z tabletami graficznymi? Nie wiesz czy tablet graficzny jest właśnie dla Ciebie?