Okazuje się, że drony zyskują sporą popularność nawet wśród dzieci. Drony dla dzieci i drony dla dorosłych są podobne. Zasada ich działania jest dokładnie taka sama w obu przypadkach. Delikatne różnice można spotkać natomiast w wyglądzie – typowy dron dla dziecka ma zazwyczaj ciekawe, intensywne kolory. W dodatku jest sporo mniejszy i lżejszy od dronów wykorzystywanych np. przez zawodowców. W tym artykule dowiesz się, jaki dron dla dziecka wybrać. Zobacz, na jakie parametry warto zwrócić uwagę.

Jaki dron na początek?

Przygoda z dronami początkowo to pewnego rodzaju wyzwanie. Wymaga cierpliwości i opanowania. Bez wątpienia nauka precyzyjnego latania dronem jest trudna i może zniechęcić. Także nagrywanie filmów wysokiej jakości będzie dla dziecka na początku wyzwaniem. Dlatego też inwestowanie w drogi, zaawansowany technologicznie sprzęt jest w tym przypadku nieopłacalne.

Wybór drona dla dzieci jest prosty. Wystarczy znaleźć dron, który jest:

  • wytrzymały
  • łatwy w obsłudze
  • tani

Dlaczego wytrzymały? Na początku sterowanie dronem jest skomplikowane. Zresztą jak z każdą nową czynnością – trzeba się tego po prostu nauczyć. Pierwsze próby pilotażu mogą skończyć się na drzewie, a pierwsze lądowanie – na skałkach lub w wodzie. Z tego względu ważne jest, żeby dron posiadał solidną budowę z twardego materiału. Dzięki temu będzie odporny na wstrząsy i upadki. Do tego w zestawie powinny znajdować się takie akcesoria jak: śmigła do drona i osłony. Ewentualnie można osobno dokupić akcesoria do drona.

Dron i pilot do zdalnego sterowania

Dlaczego łatwy w obsłudze? Ponieważ latania najlepiej uczyć się stopniowo. Warto zadbać, żeby dron nie miał zbyt wielu dodatkowych funkcji. Nadajnik GPS lub możliwość transmitowania obrazu z lotu na ekran smartfona są na tym etapie zbędne. Także sam  nie powinien mieć zbyt wiele przycisków. Mogą one niepotrzebnie rozpraszać dziecko i utrudniać kliknięcie w odpowiednie miejsce.

Dlaczego tani? Wydawanie kilkuset, a nawet kilku tysięcy na pierwszy dron dla dziecka jest dość odważnym posunięciem. Po pierwsze, w cenę drona wliczone są akcesoria, które na początku nie są w ogóle potrzebne. Będzie to tylko zbędna inwestycja. Po drugie, dron sterowany przez początkującą osobę może szybko ulec uszkodzeniu, którego nie da się naprawić. Lepiej ćwiczyć na tańszym modelu. Po trzecie, szybko może się okazać, że zainteresowanie dronami było chwilowe. Dobrze jest najpierw sprawdzić na podstawowym urządzeniu, jakie wady i zalety ma latanie dronami. Dopiero później warto zdecydować się na zakup (lub nie) bardziej zaawansowanego sprzętu.

Jaki dron z kamerą?

Dron z kamerą to zaawansowana wersja zwykłego drona. Na rynku dostępne są m.in. dwa rodzaje dronów zdalnie sterowanych. Pierwszym z nich jest dron z wbudowaną kamerką. Drugim natomiast jest dron, do którego można przytwierdzić wybraną kamerę. Najczęściej jest to uchwyt na kamery sportowe GoPro, DJI Mavic itd.

Wybór odpowiedniego drona — jak zawsze — trzeba dostosować do indywidualnych preferencji zarówno dziecka, jak i opiekuna. Jednak najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie zakup drona z kamerą. Szczególnie polecamy te tańsze drony, które sprawdzą się zarówno dla dzieci, które nie mają żadnego doświadczenia z dronami, jak i dla tych zaawansowanych.

Najlepiej zdecydować się na dron, który idealnie nadaje się do nauki latania. Ważne jest, żeby posiadał 6-osiowy żyroskop, czyli system stabilizacji lotu. Także sterowanie musi być łatwe. W niektórych dronach sterowanie odbywa się na poziomie dołączonego pilota lub dedykowanej aplikacji na telefon. Dodatkowo dron dla dziecka powinien posiadać wytrzymałą baterię i zasięg na ok. 150 metrów. Jeśli w zestawie znajdują się także akcesoria, jest to dobry wybór. Zestaw powinien składać się z płoz do lądowania, zapasowych śmigieł i osłon na nie.

Mężczyzna steruje dronem za pomocą pilota i aplikacji

Do tego nawet starsze dzieci, które pierwszy lot mają już dawno za sobą, muszą w takim modelu znaleźć coś dla siebie. Oprócz tego, że dron wyposażony będzie w przycisk startu i lądowania, przydatne są też inne funkcje. Dron może dodatkowo posiadać możliwość zaplanowania trasy lotu oraz mieć wbudowany tryb Headless. Do tego dochodzą funkcja obrotu i zawiśnięcia, które jeszcze bardziej urozmaicają zabawę z dronem.

Poza tym dzięki dołączonej do drona kamerce FullHD można nagrywać wysokiej jakości filmiki. Nawet drony z niskiej półki cenowej mogą mieć stały pogląd na to, co znajduje się przed obiektywem. Obraz wyświetla się wtedy na żywo na sparowanym smartfonie. Taki dron może być także wyposażony w diody LED, które umożliwią latanie dronem nawet w nocy. Zatem wybór odpowiedniego drona z kamerą stał się o wiele łatwiejszy. Teraz już wiesz, na jakie parametry zwrócić uwagę kupując drona dla swojej pociechy.

5 rzeczy, o których musisz pamiętać wybierając dron dla dziecka

Podpowiadamy, które parametry lub funkcje drona są przydatne i sprawdzą się w praktyce. Wybierając dron dla dziecka musisz pamiętać przede wszystkim o:

  1. Wymiarach drona – dron nie może być zbyt duży. Najlepiej dopasować rozmiar drona do wieku dziecka. Dodatkowo małe drony mogą z powodzeniem latać zarówno w domowych pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.
  2. Prostym sterowaniu – dron dla dziecka musi być łatwy w obsłudze. Dodatkowe funkcje i przyciski na pilocie są po prostu zbędne. Mogą rozpraszać szczególnie na etapie początkowej nauki sterowania dronem.
  3. Wytrzymałej konstrukcji – najlepiej jeśli dron skonstruowany jest z wysokiej jakości materiałów, które zapewniają dużą wytrzymałość. W zestawie z dronem powinny być dołączone także dodatkowe śmigła i osłony. Jeśli nie – warto zakupić takie akcesoria.
  4. Mocnej baterii – przyjęło się, że tanie modele dronów oferują krótki czas lotu. Jednak nawet te niedrogie drony mogą latać w powietrzu do nawet 20 minut. Warto zwrócić uwagę na to podczas wyboru drona dla dziecka.
  5. Akcesoriach – do drona dla dziecka warto zakupić kilka akcesoriów. Z pewnością przyda się zapasowy akumulator, dodatkowe śmigła czy też lądowisko dla drona oraz wzmacniacz sygnału. Te wszystkie akcesoria można zapakować w dedykowaną walizkę do drona.

Podsumowanie

Sam dron lub dron z kamerą to doskonały pomysł na prezent dla dziecka. Jednak wybór odpowiedniego drona wydaje się nie lada wyzwaniem. Powyżej przedstawiliśmy rady i wskazówki, którymi należy kierować się podczas wyboru drona dla dziecka. Przed zakupem drona, należy zapoznać się z jego parametrami. Następnie wystarczy wybrać solidny dron o prostej budowie i nieskomplikowanym sterowaniu. O jakim dronie marzy Twoje dziecko?